ماساژ بعد از جراحی بینی

یکی از رایج ترین عمل های زیبایی ، جراحی بینی است که برای رسیدن به نتیجه ای موفق و تاثیر برانگیز به انتخاب یک جراح بینی حاذق و رعایت مراقبت های بعد از رینوپلاستی نیاز است. ماساژ بعد از جراحی بینی نیز یکی از موارد مراقبتی ، پس از این پروسیجر می باشد که در صورت آموزش صحیح ، بسیار موثر بوده و باعث کوچک شدن بینی می شود. از این رو در خصوص آشنایی بیشتر با انجام این مورد مواظبتی ، بهتر است تا انتهای این مقاله که توسط دکتر جواد یزدانی بهترین جراح بینی در تهران تهیه شده است ، ما را همراهی کنید.

 

ماساز بعد از جراحی بینی - دکتر جواد یزدانی

 

نحوه ماساژ بینی بعد از عمل

نحوه صحیح ماساژ بعد از جراحی بینی از اهمیت والایی برخوردار است و بهتر است توسط جراح انجام و آموزش داده شود. اگر پزشک ماساژ بینی پس از جراحی را برای بیمار تجویز کرده باشد ، حتما می بایست دستورالعمل‌های او را اجرا کرد. روش مورد نیاز ماساژ بینی توسط هر جراحی متفاوت می باشد و ممکن است مراحل متفاوتی را به دنبال داشته باشد. اکثرا زمان ماساژ بینی را ۲ بار در روز و هر بار نیز ۲ دقیقه توصیه می‌ کنند.

چند نکته کلی برای ماساژ بعد از رینوپلاستی ضروری است که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد :

  • ماساژ توسط جراح بینی
  • مالش را در جلوی آینه انجام دهید.
  •  در چند هفته ابتدایی از اعمال فشار به نوک بینی دوری کنید ، مگر با دستورالعمل جراح
  • فشاری زیاد به بینی وارد نشود زیرا استخوان ‌های بینی با ماساژ ، بیش از حد ممکن جابجا می شوند و در نتیجه نهایی تاثیری نامطلوب می گذارند. ماساژ پس از عمل بینی باعث درد شده و اگر احساس ناراحتی داشتید جراح را در جریان بگذارید.

مالش برای فرم دهی بینی در حالتی انجام می شود که پزشک ، احساس کند که در بعضی از قسمت های بینی ، نیاز به اعمال نیرو است. به عنوان مثال ، کم شدن قوز بینی و کاهش انحراف در آن ، در مواردی محدود پس از عمل ، مفید می باشد. در کل باید گفت که دستورالعملی مبنی بر روشی بر پایه و اساس علمی به جهت ماساژ بعد از جراحی بینی در منزل وجود ندارد. همچنین باید توجه داشت که وارد کردن فشار ، بیش از حد معمول می تواند تاثیر منفی گذاشته و تورم بینی را افزایش دهد.

چه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی ، ماساژ مجاز است؟

در هفته های ابتدایی می بایست به شدت مراقب بینی و لمس کردن آن بود ، زیرا در این زمان ، بینی در حال جوش خوردن می باشد و به همین جهت ، تا 2 هفته اول ، به هیچ عنوان نباید آن را لمس کرد . پس از طی این مدت و رعایت مواظبت های بعد از رینوپلاستی ، مثلا دوری از مکان های شلوغ ، از هر گونه فشاری به بینی ، تحت عنوان ماساژ دادن آن به طور خودسرانه نیز دوری کنید. مالش بینی برای داوطلبانی که یکسال از انجام پروسه زیبایی آن ها گذشته است و کاندید جراحی ترمیمی هستند موثر و مفید می باشد. به این اشخاص پیشنهاد می شود که از قبل ، به حرکت پوست بینی شان در جهات مختلف بپردازند ، تا در زمان عمل مجدد ، پوست بینی شان به آسانی از اسکلت آن جدا شود. فرورفتگی های بینی در برخی مواقع با ماساژ جراح رفع می شود اما در صورتی که ماساژ بعد از جراحی بینی مفید نباشد ، تزریق کورتون بهترین راه است.

دست زدن بینی در روز های ابتدایی بعد از جراحی چه عواقبی دارد؟

این طبیعی است که بدانید بینی شما پس از عمل زیبایی به چه فرمی تبدیل می شود اما در واقع لمس بینی و اعمال فشار بر روی آن در روز های ابتدایی پس از طی این پروسه ، عواقبی جبران ناپذیر را در پی دارد. در این روزها به این جهت که استخوان تیغه بینی در حال بازسازی و جوش خوردن می باشد ، از هرگونه فشار به این عضو تغییر یافته اجتناب کنید.

آیا ماساژ بینی به تنهایی موجب تغییر در شکل آن می شود؟

آیا ماساژ بعد از جراحی بینی باعث تغییر آن می شود؟ بعید است که تاثیری در شکل بینی شما ایجاد شود. در درجه اول شکل بینی به واسطه استخوان و غضروف آن تعیین می شود که بدون طی پروسه جراحی قابل تغییر نمی باشد. از این رو نمی توان تنها از طریق ماساژ ، تغییر در شکل دائمی آن ایجاد کرد. با انجام ماساژ بعد از جراحی بینی می توان به بهود بافت بینی پس از جراحی ، کمک شایانی نمود. در واقع دستورالعمل ماساژ بینی بعد از عمل برای هر شخصی نسبت به روش های به کار گرفته شده در این فرایند زیبایی متفاوت است. از این رو در صورتی که می خواهید از مزایای آن بهره مند شوید ، حتما  زیر نظر جراح بینی این امر را انجام دهید.

آیا ماساژ بعد از جراحی بینی به تسریع بهبود بینی بعد از عمل کمک می کند؟

برای پاسخ به این سوال می بایست مزایای ماساژ بینی بعد از عمل را متذکر شویم :

  1. این تکنیک به افزایش جریان خون بینی کمک می کند که در پی آن کبودی پس از عمل بینی به سرعت از بین می رود.
  2. این روش به بهبود التهاب بینی کمک می کند.
  3. فرم دهی بینی پس از این پروسیجر سریع تر رخ می دهد.
  4. این روش برای هر شخصی نسبت به فرم بینی آن به طور مجزا تجویز می شود.

ماساژ بینی پس از عمل برای بینی های استخوانی و گوشتی متفاوت است. در بینی های استخوانی ماساژ اکثرا مورد توجه تیغه بینی می باشد. در صورتی که در بینی های گوشتی بیشتر متوجه قسمت نوک و پره های بینی می شود.

تا چه مدت بعد از عمل بینی می بایست ماساژ را ادامه داد؟

پاسخ به این سوال در همه افراد یکسان نمی باشد زیرا مدت زمان ماساژ بینی بعد از عمل برای هر شخصی متفاوت بوده ، اما به طور کلی این امر تا ۲ ماه پس از رینوپلاستی توصیه می ‌شود. این حرکات را تنها با نظر جراح و مشورت ایشان انجام دهید زیرا مدل و ساختار عمل بینی در هر فردی متفاوت می باشد.

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی یکی از برجسته‌ ترین جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی در تهران است. وی با سال ها تجربه در زمینه‌ جراحی‌ های پیچیده و درمان‌ های نوین ، به یکی از چهره‌های معتبر در این حوزه تبدیل شده است. دکتر یزدانی همواره دانش و مهارت‌ های خود را به‌ روز نگه می‌ دارد و به دلیل دقت و تعهدش به بیماران ، مورد تحسین و اعتماد بسیاری از آنان قرار گرفته است.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: