بیهوشی در جراحی بینی

آنچه که سبب نگرانی در بسیاری از افراد قبل از رینوپلاستی می‌شود نداشتن اطلاعات کافی و مناسب در رابطه با بیهوشی در جراحی بینی است. ترس از جراحی بینی یک امر کاملاً طبیعی است ، چراکه با وجود تهاجمی بودن این پروسه پزشک برای عدم احساس درد در افراد از داروهای بیهوشی استفاده می‌کند. همچنین با توجه به شایعات بسیار زیاد همراه با این پروسه اغلب افراد تصمیم می‌گیرند تا دیگر تحت عمل بینی قرار نگیرند، که با مطالعه این مطلب از نگرانی‌های آن‌ها کاسته شده و می‌توانند با خیالی آسوده برای جراحی زیبایی بینی خود اقدام نمایند.

 

بیهوشی در جراحی بینی - دکتر جواد یزدانی

 

انواع بیهوشی در پروسه جراحی زیبایی بینی

در عمل زیبایی بینی ، انواع مختلفی از بیهوشی ممکن است برای تسهیل انجام عمل جراحی و کنترل درد پس از جراحی استفاده شود. انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی بستگی به وضعیت پزشکی بیمار، نوع جراحی انجام شده و ترجیحات پزشک دارد. که در ادامه با پرکاربردترین آن‌ها نیز آشنا خواهیم شد.
بیهوشی عمومی
بیهوشی عمومی سبب می‌شود تا افراد بدون کامل هیچ گونه احساسی در طول روند جراحی بینی نداشته باشند، که به جراح امکان انجام عملیات بدون هیچ‌گونه درد یا تداخل احساسی برای بیمار را می‌دهد. این نوع بیهوشی به ارائه کنترل دقیق‌تر بر روی وضعیت فیزیولوژیکی بدن افراد حین جراحی اجازه می‌دهد که در بسیاری از موارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.
مزایا

 • کارایی بالا: در مواردی که نیاز به کنترل تنفس، ضربان قلب و فشار خون بسیار حیاتی است، بیهوشی عمومی بهترین انتخاب است.
 • انجام عملیات پیچیده: در جراحی‌های پیچیده و بزرگ‌تر، بیهوشی عمومی می‌تواند این امکان را فراهم کند که جراح به صورت آسان‌تر و با دقت بیشتر به عمل بپردازد.

معایب 

 • خطرات و عوارض: برخی افراد ممکن است به بیهوشی عمومی واکنش‌های ناخواسته داشته باشند ، و عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ ، گیجی و حتی در موارد نادر ، مشکلات جدی مانند آسیب به اعضای داخلی یا حتی مرگ نیز وجود دارد.
 • زمان بازیابی: برخی افراد نیاز به زمان بیشتری برای اتمام پروسه بیهوشی نوع عمومی دارند ، و این ممکن است تأثیرات مخربی بر روی کیفیت زندگی پس از جراحی داشته باشد.
 • هزینه بالا: هزینه بیهوشی عمومی از لحاظ مصرف مواد دارویی ، تجهیزات و حضور تیم پزشکی متخصص بسیار بالا می‌باشد.

بیهوشی وریدی
از دیگر پروسه‌های بیهوشی ، به‌کارگیری از داروی بی حسی می‌باشد که به داخل بافت‌های بینی تزریق می‌شود. یکی از تفاوت‌های بیهوشی در جراحی بینی به روش وریدی بیدار بودن بیمار بوده که طی آن به یک خواب عمیق فرو نمی‌رود.

مزایا

 • عدم درک درد: بیهوشی به روش وریدی باعث می‌شود فرد در حین عمل جراحی هیچ درد یا توجهی به اطراف خود نداشته باشد.
 • کنترل کامل توده عضلانی: این نوع بیهوشی به جراح این امکان را می‌دهد که با دقت بالا و بدون مزاحمت از سوی بیمار، به عمل جراحی بپردازد.

معایب 

 • ریسک‌های بهداشتی: بیهوشی به روش وریدی همواره ریسک‌هایی نظیر عفونت، تشنج، واکنش‌های آلرژیک و غیره می باشد.
 • زمان بازیابی: برخی افراد ممکن است زمان بیشتری برای بازیابی پس از استفاده از بیهوشی به روش وریدی نیاز داشته باشند.

آیا باید نگران بی هوش شدن در عمل بینی باشیم؟

بله ، مانند هر عمل جراحی دیگری ، بیهوشی در جراحی بینی نیز خطرات و مسائلی را با خود به همراه دارد. اگر شما عزیزان تمایل به جراحی زیبایی بینی دارید ، مهم است که با پزشک و تیم پزشکی مشورت کنید و تمام جنبه‌های بیهوشی را به دقت بررسی کنید که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 • تعامل با داروها و بیماری‌ها: پزشک باید با تاریخچه پزشکی شما و داروهایی که استفاده می‌کنید آشنا باشد تا بتواند برنامه بیهوشی را به شیوه‌ای ایمن و موثر برای شما تنظیم کند.
 • تعامل با حالت‌های پزشکی موجود: اگر شما برخی از حالت‌های پزشکی خاص دارید ، باید این موضوعات را با پزشک و تیم پزشکی به اشتراک بگذارید تا بتوانند بهترین راهکارها را برای بیهوشی در نظر بگیرند.
 • بازیابی و زمان‌بندی: زمان بازیابی بعد از جراحی بینی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید به دقت دستورات پزشک را دنبال کنید.

برای کاهش خطرات مرتبط با بیهوشی در جراحی بینی ، مهم است که با تیم پزشکی خود به صورت کامل در مورد تاریخچه پزشکی ، داروها ، و سایر جزئیات مرتبط با سلامت خود صحبت کنید. همچنین ، از پزشک خود بپرسید که چگونه می‌توانید خودتان در فرایند بازیابی شرکت کنید و به بهترین شکل ممکن از جراحی بینی خود بهره‌مند شوید.

روش وریدی بهتر است یا عمومی در بیهوشی در جراحی بینی؟

هر یک از این روش‌های موجود در بیهوشی در جراحی بینی مزایا و معایب مختص به خود را دارد ، در نتیجه بهترین نوع آن از جانب جراح برای شما عزیزان در نظر گرفته خواهد شد. در پروسه بیهوشی عمومی، فرد هوشیاری خود را به طور کامل از دست می‌دهد و به یک خواب عمیق فر می‌رود ، در نتیجه اطلاعی از پروسه رینوپلاستی نداشته و هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کند ، بر خلاف بیهوشی وریدی ، فرد هوشیار است و تمامی فرایند جراحی را مشاهده می‌کند. یک جراح بینی ماهر با توجه به آن که نیازمند تمرکز بالا و کافی طی رینوپلاستی می‌باشد، بیهوشی‌های عمومی را همواره پیشنهاد می‌کند. در نتیجه بهتر است با این پروسه که بیمار در آرامش کامل است این جراحی پر تهاجم انجام شود. چراکه درد همراه با عمل بینی بسیار زیاد و اغلب افراد نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

آیا ممکن است بیمار طی رینوپلاستی به هوش بیاید؟

عده بسیار زیادی از افراد که کاندیدای جراحی بینی می‌باشند، بسیار نگران بهوش آمدن طی رینوپلاستی هستند. بیهوشی در جراحی بینی به طور قطعی است و بهوش آمدن طی آن یک امر نادر و غیر ممکن می‌باشد. متخصصین بیهوشی طی روند جراحی در تمام طول این پروسه بر روند بیهوشی بیماران نظارت دارند و شرایط را تحت کنترل قرار می‌دهند و در صورت بروز هر گونه عارضه فوراً آن را کنترل می‌کنند تا از بهوش آمدن بیمار جلوگیری کنند.

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی یکی از برجسته‌ ترین جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی در تهران است. وی با سال ها تجربه در زمینه‌ جراحی‌ های پیچیده و درمان‌ های نوین ، به یکی از چهره‌های معتبر در این حوزه تبدیل شده است. دکتر یزدانی همواره دانش و مهارت‌ های خود را به‌ روز نگه می‌ دارد و به دلیل دقت و تعهدش به بیماران ، مورد تحسین و اعتماد بسیاری از آنان قرار گرفته است.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: