تمپانوپلاستی

سیستم شنوایی از بخش های مختلفی تشکیل شده است ، که از جمله مهم ترین آن ها پرده گوش نام دارد. گاهی اوقات ممکن است این بخش دچار آسیب دیدگی شود که در اصطلاح پزشکی به آن پرفوریشن نیز می گویند. در برخی مواقع این آسیب دیدگی با رعایت برخی نکات به مرور بهبود پیدا می کند ، اما گاهی اوقات پارگی و آسیب وارد شده بر این بخش به قدری زیاد خواهد بود که نیازمند یک پروسه درمانی پر تهاجم همچون جراحی پرده گوش یا تمپانوپلاستی می باشد. این تکنیک جراحی سبب ترمیم پرده گوش شده و در بهبود مشکلات به وجود آمده تاثیر خوبی می گذارد. در صورتی که با این پروسه درمانی اشا نیستید ، می توانید مقاله تهیه شده توسط بهترین جراح و متخصص گوش حلق و بینی در تهران دکتر جواد یزدانی را مطالعه نمایید.

 

تمپانوپلاستی - دکتر جواد یزدانی در تهران

 

از تمپانوپلاستی چه می دانید ؟

جراحی ترمیمی پرده گوش ، پروسه ای درمانی بوده که طی آن آسیب های وارد شده به پرده گوش افراد درمان می شود. این تکنیک جراحی زمانی توسط جراح گوش خوب در تهران دکتر یزدانی توصیه می شود که پارگی پرده گوش بسیار وسیع و بزرگ باشد و به علت بروز عفونت های شدید و مکرر نتوان عارضه را با رعایت برخی نکات و دارو ها بهبود بخشید. جالب است بدانید که عدم درمان ای نوع عارضه می تواند تا سالیان سال باقی بماند و پرده گوش ترمیم نشود. یک نکته بسیار مهم و خوش آیند در پی این پروسه جراحی ، نتیجه فوق العاده آن بوده که سبب بهبود مشکلات بیماران می شود. این تکنیک با توجه به شرایط بیماران به دو روش بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود. گاهی اوقات و پس از انجام بررسی های لازم از جانب پزشک ممکن است طی جراحی بازسازی برخی استخوان های کوچک در گوش میانی افراد انجام شود که این مورد نیز با نتایج عالی همراه خواهد بود.

انواع روش های جراحی ترمیم پرده گوش

نکته ای جالب در پی پروسه درمانی پرده گوش وجود چندین تکنیک تمپانوپلاستی موثر و کاربردی می باشد. این تکنیک درمانی از طریق مجرای گوش ، ایجاد برش در گوش و قسمت های ماستوئید قابل انجام خواهد بود. در صورت مراجعه شما بیماران عزیز به مطب پزشک ، در ابتدا پزشک تمامی موارد لازم را یک به یک بررسی می کند و بهترین پروسه درمانی را برای شما در نظر میگیرد. به طور معمول در پروسه جراحی پارگی پرده گوش ، پیوند گوش نیز انجام می شود. به این گونه که قسمتی از بدن که بافتی مشابه با پرده گوش را دارد برش داده شده و به ناحیه آسیب دیده پیوند زده می شود.

تمپانوپلاستی با بافت خارجی

یکی از تکنیک های ترمیم پرده گوش با کاغذ یا بافت خارجی است که در آن سوراخ های کوچک نیز ترمیم می شوند. این تکنیک در مواردی بکار گرفته می شود که گوش بیمار هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. در این تکنیک در ابتدا لبه های قسمت هایی از پرده گوش که سوراخ شده و اسیب دیده اند برداشته می شود. سپس یک کاغذ مخصوص در آن محل قرار داده می شود. این کاغذ از جنس بافت های بیولوژیکی بوده که می تواند آسیب های به وجود آمده را ترمیم کند. برای آن که این بافت ترمیمی جدا نشود ، از یک پماد مخصوص یا خون خود بیمار استفاده می شود. توجه داشته باشید که این تکنیک جراحی در کودکان با بکارگیری از ماده بیهوشی انجام خواهد شد ، در صورتی که در بزرگسالان می توان ان را حتی با بی حسی های موضعی نیز انجام داد. تمپانوپلاستی با بافت خارجی دارای تهاجم بسیار کم می باشد و در مدت زمان کوتاهی نیز توسط بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی تهران ، دکتر یزدانی انجام می شود و پس از آن بیماران می توانند بدون نیاز به بستری به منزل باز گردند و با گذشت بازه زمانی شش هفته ای برای بررسی وضعیت پرده گوش خود به پزشک مراجعه کنند.

تمپانوپلاستی با بافت چربی

از دیگر روش های باز سازی پارگی پرده گوش ، جراحی با بافت چربی است. در این تکنیک از چربی بد خود بیمار بکارگرفته می شود و پزشک آن را در محل آسیب دیده شده پیوند میزند. به این گونه که در ابتدا گوش بیمار بی حس شده و سپس برشی در قسمت نرمه یا لوبول گوش ایجاد می شود و مقداری بافت چربی از ناحیه برداشت می شود. پس از آن چربی برداشته شده در ناحیه آسیب دیده قرار داده می شود. نکته ای که باید از این تکنیک درمانی بدانید این است که پس از اتمام جراحی پزشک بخیه هایی را در محل برش و پارگی پرده گوش ایجاد می کند.

تمپانوپلاستی داخلی با اندوسکوپی

ترمیم پرده گوش با استفاده از آندوسکوپی از دیگر روش های کم تهاجم می باشد. در این تکنیک درمانی تمامی مراحل جراحی از طریق کانال گوش انجام می شود و هیچ گونه برشی در قسمت های خارجی اعمال نمی شود. در واقع با استفاده از آندوسکوپ که به داخل گوش وارد می شود تغییرات لازم ایجاد خواهد شد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است شرایط جراحی به گونه ای باشد که پزشک ناچار شود تا برشی در پشت گوش های بیمار ایجاد کند و آندوسکوپ را از آن ناحیه وارد قسمت های داخلی گوش کند. این کار ممکن است سبب شود تا مجرای گوش کمی گشاد تر شود. پس از آن قسمت های اسیب دیده پرده گوش برداشته شده و یک پیوند بافتی در زیر آن قرار داده می شود. برای آن که این پیوند دچار جا به جایی نشود بعد از اتمام جراحی گوش پانسمان می شود. در نهایت نیز افراد باید برای برداشت پانسمان های خود به پزشک مراجعه کنند و از برداشت خود سرانه آن بپر هیزند. جالب است بدانید که این پروسه با بیهوشی انجام شده و طی آن جراح گوش خوب در تهران موارد لازم را با استفاده از مانیتور مشاهده و بررسی می کند. تکنیک تمپانوپلاستی داخلی با اندوسکوپی حدود سه الی چهار ساعت زمان خواهد برد.

تمپانوپلاستی با پیوند غضروف

این تکنیک بر خلاف دیگر روش ها دارای تهاجم بیشتری می باشد و لازم است افراد آن را تحت بیهوشی کامل و در اتاق عمل انجام دهند. این تکنیک از طریق مجرای گوش یا ایجاد یک برش در پشت گوش ها انجام می شود. در این تکنیک قسمت های باقی مانده از پرده گوش خارج شده و بافت پیوندی از جنس فاسیای عضلات گوش یا پوست مجرای گوش استفاده می شود. سپس قسمتی از عضله گوش یا غضروف جدا شده در محلی که پرده گوش ها قرار دارد پیوند زده می شود. این پیوند سبب می شود تا آسیب وارد شده به مرور زمان ترمیم گردد. بعد از اتمام جراحی ، جراح گوش از پانسمان بکار میگیرد تا تغییراتی در پروسه درمانی ایجاد نشود ، همچنین با توجه به تغییرات اعمال شده زمان این پروسه حدود 2 ساعت خواهد بود.

 

تمپانوپلاستی - دکتر جواد یزدانی

 

مراقبت های بعد از عمل تمپانوپلاستی

مراقبت‌ های بعد از عمل تمپانوپلاستی ( جراحی ترمیم پرده گوش ) بسیار مهم هستند و از عوارض احتمالی بعد از عمل جلوگیری می کنند و به بهبودی سریع و راحت بعد از جراحی کمک می کنند. در اینجا تعدادی از نکات کلیدی برای مراقبت ‌های پس از این عمل آورده شده است :

 1. مراقبت ‌های عمومی
 • استراحت کافی : پس از عمل ، باید به بدن زمان بدهید تا بهبود یابد. استراحت و پرهیز از فعالیت‌ های سنگین به بهبودی سریع تر شما کمک می ‌کند.
 • رعایت بهداشت گوش : گوش خود را خشک و تمیز نگه دارید. از وارد کردن آب به داخل گوش اجتناب کنید.
 • اجتناب از فشار درونی گوش : از عطسه کردن با دهان بسته و هر گونه فعالیتی که باعث افزایش فشار درونی گوش می ‌شود ، خودداری کنید.
 1. داروها
 • داروهای تجویزی : تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک ، از جمله آنتی ‌بیوتیک ‌ها و مسکن‌ ها را به موقع و به طور کامل مصرف کنید.
 • پرهیز از داروهای خاص : از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آسپرین بدون مشورت بعد از عمل ترمیم پرده گوش با پزشک خودداری کنید.
 1. پیگیری و مراجعات پزشکی
 • ویزیت‌ های دوره‌ ای : به توصیه ‌های پزشک خود در خصوص ویزیت‌ های تعیین شده بعد از عمل تمپانولاستی دقت کنید و در زمان مشخص شده به مطب مراجعه نمایید.
 • گزارش علائم غیر معمول : در صورت مشاهده علائمی مانند درد شدید ، ترشح از گوش ، کاهش شنوایی یا تب بالا ، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.
 1. اقدامات خاص
 • اجتناب از سفر با هواپیما : تا زمانی که پزشک اجازه نداده است ، از سفر با هواپیما خودداری کنید.
 • استفاده از محافظ گوش : در صورت توصیه پزشک ، در محیط‌ های پر سر و صدا یا هنگام شنا بعد از جراحی ترمیم پرده گوش ، از محافظ گوش استفاده کنید.
 1. تغذیه و مراقبت عمومی
 • رژیم غذایی سالم : مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ‌ها و مواد معدنی ضروری برای بهبود زخم و تقویت سیستم ایمنی بعد از عمل تمپانوپلاستی مفید است.
 • نوشیدن آب : مصرف مایعات به میزان کافی به روند بهبود کمک می ‌کند.
دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی یکی از برجسته‌ ترین جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی در تهران است. وی با سال ها تجربه در زمینه‌ جراحی‌ های پیچیده و درمان‌ های نوین ، به یکی از چهره‌های معتبر در این حوزه تبدیل شده است. دکتر یزدانی همواره دانش و مهارت‌ های خود را به‌ روز نگه می‌ دارد و به دلیل دقت و تعهدش به بیماران ، مورد تحسین و اعتماد بسیاری از آنان قرار گرفته است.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: