ورزش بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی برای بهبود و تغییر شکل بینی انجام می شود. به این دلیل که این عمل جزو جراحی های صورت محسوب می شود ، برخی بر این باورند که بلافاصله می توانند ورزش بعد از جراحی بینی را در برنامه روزانه خود بگنجانند ، در صورتیکه بدن پس از انجام چنین جراحی تهاجمی ، نیاز به زمان بیشتری برای بهبود دارد. انجام فعالیت های سنگین زود هنگام پس از عمل بینی ، آثار منفی روی بدن به جا می گذارند یا حتی می توانند به صدمات بدتری منجر شوند. البته بسته به نوع و شدت ورزش ، زمان لازم برای خودداری از فعالیت ها باید مراعات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با ورزش های مجاز و غیر مجاز در این مدت ، با دکتر جواد یزدانی ، بهترین جراح بینی در شهر تهران همراه باشید. 

ورزش بعد از جراحی بینی

مطابق توصیه بهترین جراح بینی تهران ، پس از انجام عمل زیبایی مثل رینوپلاستی ، بیمار حداقل 2 تا 7 روز باید بطور کامل استراحت کند. برای شروع ورزش بعد از عمل بینی و بمنظور بهبود جریان خون و جلوگیری از لختگی خون می توانید پیاده روی های سبک داشته باشید. بهبود جریان خون ، به تسریع روند درمان کمک می کند. هنگام ورزش بعد از جراحی بینی ، اگر احساس تنگی نفس یا خستگی کردید ، دست از فعالیت بکشید؛ احتمالاً فشار خونتان افزایش یافته است. اگر دچار چنین حالتی شدید ، استراحت کنید و داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید تا به شرایط طبیعی خود بازگردید و التهابتان کم شود. پس از جراحی زیبایی بینی تا حدوداً شش هفته ، از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.

خطرات شروع زود هنگام ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش زود هنگام پس از عمل می تواند خطرات و دردسرهایی از جمله ورم ، خونریزی و درد داشته باشد. همچنین ، ورزش بعد از عمل بینی می تواند باعث تاخیر در بهبودی روند درمان شود و آسیب به بینی را در پی داشته باشد. بیماران باید صبر کنند تا جراح به آنها اجازه از سرگیری هرگونه فعالیت فیزیکی را بدهد.

زمان مناسب برای شروع ورزش بعد از عمل بینی

بهترین جراح بینی در تهران در پاسخ به این سوال که چه مدت بعد از جراحی میتوان ورزش کرد فرمودند ، هر گونه فعالیت بدنی یا ورزش بعد از جراحی بینی ، تاثیر خاص خود را بخصوص روی صورت می گذارد. در هر صورت ، اگر نمی خواهید نتایج عمل خودتان تحت تاثیر عوامل مختلف قرار بگیرد ، این موضوع را در نظر داشته باشید که بعد از عمل کل بدنتان نیاز به درمان و بهبود دارد. فعالیت از سطح ملایم تا شدید می تواند منجر به افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. همچنین ، پس از جراحی ، مستعد ورم هستید که می تواند روند درمان را به تاخیر بیندازد.

بعلاوه ، پس از پروسه جراحی باید مراقب باشید تا از هر نوع آسیبی در برابر بینی جدیدتان در امان بمانید. بافت های داخل بینیتان بینهایت ظریف هستند. هرنوع ضربه می تواند منجر به صدمات طولانی مدت شود. قطعاً نمی خواهید حین درمان ، به نتایج جراحیتان لطمه وارد شود. برای مراقبت از بینیتان بهتر است تا حداقل شش هفته ، شروع ورزش بعد از جراحی بینی را به تاخیر بیندازید یا با جراح خود مشورت کنید.

برای ورزش بعد از عمل بینی ، در اینجا به برخی از تمرینات پس از جراحی دماغ اشاره شده است. تا رسیدن به بهبودی کامل باید به توصیه های جراح خود گوش کنید و مراقب بدن خود باشید. اگر احساس سرگیجه و زوق زوق درد در اطراف بینی یا تورم کردید بلافاصله دست از ورزش بکشید.

دوره زمانی توصیه شده برای از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی- هفتگی

هفته اول : بیمار باید از انجام هر گونه فعالیت بدنی صرف نظر کند و بیشتر به فکر استراحت و بهبود باشد. فعالیت هایی مثل پیاده روی و تمرین های کششی سبک قابل قبول هستند.

هفته دوم تا سوم : ورزش هایی با اثرات کم مثل دوچرخه ثابت یا پیاده روی تند شاید توصیه شود. ولی اجتناب از هر نوع فعالیت عضله ساز یا رزمی مهم است.

هفته چهارم تا ششم : بیماران بتدریج می توانند سطح فعالیتشان را افزایش دهند ولی همچنان باید از انجام هر نوع فعالیتی که روی بینی تاثیر میگذارد ، صرف نظر کنند.

 

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر جواد یزدانی

 

 چطور باید ورزش بعد از جراحی بینی را شروع کرد ؟

برای از سر گرفتن ورزش بعد از جراحی ، مهم است بتدریج شروع کنید و به ندای بدنتان گوش کنید. بیمارها باید از هر نوع فعالیتی که موجب ناراحتی و درد می شود ، همچنین از بلند کردن وزنه های سنگین یا ورزش های تاثیرگذار خودداری کنند. همینطور پوشیدن پوشش هایی مثل کلاه ایمنی در طول انجام ورزش های جدی مهم است ، تا از هرگونه آسیب اتفاقی به بینی جلوگیری کند. از ورزش هایی که احتمال برخورد ضربه یا توپ به بینی هست تا یک ماه پرهیز شود. بعلاوه ، برای شروع بدنسازی پس از روند عمل ، این نکته را بدانید که باید از انجام ورزش های کششی و قدرتی مثل بدنسازی و پیلاتس خودداری کنید و تا حداقل یک ماه صبور باشید.

همچنین در مورد اقدام ورزش بعد از جراحی بینی در جاهایی مثل استخر و شنا کردن مشکلی وجود ندارد اما توجه داشته باشید در استخر شیرجه نزنید. همچنین تا آخر دو ماه از سونا خشک استفاده نکنید.

توجه به ورزش بعد از عمل بینی ، بسیار حائز اهمیت است زیرا با جلو افتادن زمان بهبودی ، نتیجه عمل تغییر می کند و بین نوع ورزش و بهبودی رابطه مستقیمی وجود دارد. از این مسئله که با بدنتان وقتی که بیشترین نیاز را داشت مهربانتر بودید و صبوری به خرج دادید ، هرگز پشیمان نمی شوید.

ایروبیک سبک _ ورزش بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی هم ، یک روند جراحی پیچیده محسوب می شود. پس ، صبور باشید و آهسته شروع کنید. یک روز پس از جراحی ، اجازه دارید که پیاده روی سبک را شروع کنید. از فعالیت هایی مثل دویدن ، پیاده روی تند و سایر ورزش های ایروبیک برای هفته اول خودداری شود. پس از دو هفته می توانید ورزش های هوازی سبک را با مشورت پزشک خود شروع کنید. این کار باعث مراقبت از بخیه ها و بهبود درمان درست استخوان هایتان می شود. احتمال دارد نفس کشیدنتان تا هفته سوم کمی سخت شود که ورزش کردن را مشکل می کند.

خم شدن _ ورزش بعد از جراحی بینی

از هر نوع ورزشی که نیاز به خم شدن دارد ، مثل لمس انگشت های پا ، دراز و نشست و وزنه برداری در یکی دو هفته اول خودداری کنید. بمدت یک هفته پس از عمل ، از بلند کردن چیزهای بالای دو کیلوگرم و همچنین بچه خودداری کنید. فشار اجسام سنگین و خم شدن ممکن است باعث پاره شدن بخیه ها شود و روند بهبود را عقب بیندازد.

ورزش های رزمی ، وزنه برداری و ورزش های در معرض آفتاب بعد از عمل بینی

اگر از دوست داران ورزش های رزمی ، دوندگی ، وزنه برداری و سایر فعالیت های این چنینی هستید ، باید بدانید که بازگشت به برنامه عادی ورزشیتان تنها زمانی امکان پذیر است که شش هفته کامل از پروسه درمانیتان گذشته باشد.

فقط زمانی می توانید آزادانه بدن خود را حرکت دهید که جراحتان تایید کند. تا آن موقع ورزش های ایمن تر و کم تحرک انجام دهید. شرکت در ورزشهای رزمی تا شش ماه اول ، به هیچ وجه توصیه نمی شود. از ماندن در فضای باز خودداری کنید چون ممکن است باعث آفتاب سوختگی شود که در روند درمان تاثیرگذار است و باعث تورم و التهاب می شود. هر موقعی که می خواهید از منزل بیرون بروید ، باید از ضد آفتاب استفاده کنید. بین سه تا شش ماه ، پرهیز از نور مستقیم آفتاب ضروری است.

چند توصیه مهم در ورزش بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از نکاتی که باید توجه داشت ، ماساژ بینی پس از جراحی است. انجام تکنیک های ماساژ از دو هفته پس از عمل انجام می شود و تاثیر زیادی در کاهش تورم دیواره بینی و نوک آن و بافت اسکار دارد چون جریان خون را به سمت بینی به حرکت در می آورد و روند بهبودی را سریعتر می کند.

از آغاز ماه هفتم ، بمنظور انجام ورزش بعد از جراحی بینی می توانید تمامی فعالیتها را به صورت کامل انجام دهید ولی برای ورزش هایی مثل بوکس حتماً از محافظ استفاده کنید.

حرف آخر اینکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب پس از جراحی بهتر است به موارد ذکر شده و توصیه های پزشک عمل شود.

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی یکی از برجسته‌ ترین جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی در تهران است. وی با سال ها تجربه در زمینه‌ جراحی‌ های پیچیده و درمان‌ های نوین ، به یکی از چهره‌های معتبر در این حوزه تبدیل شده است. دکتر یزدانی همواره دانش و مهارت‌ های خود را به‌ روز نگه می‌ دارد و به دلیل دقت و تعهدش به بیماران ، مورد تحسین و اعتماد بسیاری از آنان قرار گرفته است.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: