تزریق بوتاکس

یکی از روش های کم تهاجمی جهت جوانسازی پوست و از بین بردن لک و خطوط زننده روی پوست ، تزریق بوتاکس است که این روزها ، در میان زیبا جویان طرفداران زیادی یافته است. از این تکنیک ، اکثراً برای رفع چین و چروک ها صورت ، پیشانی ، خطوط اطراف چشم ، خط لبخند و غیره استفاده می شود. ترکیب جادویی بوتاکس علاوه بر استفاده زیبایی ، در زمینه درمانی هم بکار برده می شود و قدرت تاثیرگذاری مناسبی دارد. کاربرد درمانی این ترکیب ، عبارت است از درمان اسپاسم عضلانی در نقاط مختلف مثل گردن ، معالجه میگرن ، تعریق زیاد ، ترشح زیاد بزاق ، انحراف چشم و غیره. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرایند زیبایی ، ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

تزریق بوتاکس - دکتر جواد یزدانی

 

نحوه کار و تزریق بوتاکس

با تزریق بوتاکس ، سیگنال های عصبی دیگر به عضلات و ماهیچه ها ارسال نمی شوند و بخاطر کاهش میزان انقباضات ، چین و چروک های روی صورت از بین می روند. لازم به ذکر است که تاثیرگذاری بوتاکس دائمی نیست و پس از گذشت چندین ماه ، بایستی برای تمدید آن اقدام کرد. برای این کار ، پزشک عضله مربوط به قسمت مورد نظر از پوست را انتخاب کرده و اقدام بهاین فرایند تزریق می کند. گاهی یک عضله روی چندین ناحیه تاثیر می گذارد.

کاربرد تزریق کردن بوتاکس

همانطور که اشاره کردیم ، این ترکیب به دو صورت زیبایی و درمانی تزریق می شود. کاربرد زیبایی آن برای از بین بردن خط خنده و چین و چروک های اطراف چشم ، لب ، پیشانی و گردن استفاده می شود. همچنین ، جنبه زیبایی برای ناحیه چشم ، بصورت درمان تیرگی و گودی زیر چشم و لیفت ابرو بکار می رود.

ضمناً ، تزریق بوتاکس به عوان راه حل مناسبی برای افزایش حجم گونه یا لب محسوب می شود. برای زاویه سازی و کانتورینگ صورت هم از این ترکیب معجزه آسا استفاده می شود.
کاربرد درمانی بوتاکس برای رفع انواع اسپاسم و گرفتگی عضله ، میگرن ، تعریق و برخی مشکلات مثانه و غیره بکار می رود. تقریباً بین 2 تا 6 هفته زمان نیاز است تا بتوانیم شاهد اثرگذاری این ترکیب باشیم. بمنظور استفاده از خاصیت درمانی ممکن است پزشک آنتی بیوتیک را هم تجویز کند.

موارد عمده استفاده از بوتاکس اینجکشن

چندین مورد از کاربردهای اصلی و شایع این ترکیب را در ادامه خواهیم گفت.

بوتاکس چشم

یکی از عوارض بالا رفتن سن ، ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست افراد است و از آنجاییکه خیلی از زیبا جویان نمی خواهند شاهد تاثیرات گذر زمان بر پوست خود باشند ، ترجیح می دهند برای محو آن ها اقدام کنند. علاوه بر رفع چین و چروک ، یکی از استفاده های دیگر این ترکیب ، استفاده از آن در زیر پوست و اطراف چشم ، برای از بین بردن تیرگی و گودی چشم است.

به دلیل کم بودن ناحیه دور چشم ، از مقدار و دوز کمی بوتاکس ، برای این ناحیه استفاده می شود. بوتاکس بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد و بعد از آن باید مجدداً تمدید شود. البته نتیجه تزریق بوتاکس را در چند روز اول ، بعد از تزریق مشاهده خواهید کرد. در کنار بوتاکس و برای اثربخشی بیشتر می توانید از روش های دیگری استفاده کنید.

تزریق بوتاکس بر پیشانی
از پر کاربرد ترین موارد تزریق بوتاکس بر روی پیشانی ، برای از بین بردن خط اخم و چین و چروک های روی این ناحیه است. در واقع ، با این فرایند ، عضلات شل شده و امکان اثرگذاری چروک روی پوست کم می شود.

تزریق بوتاکس بر لب
این ترکیب روی لب ، برای حجم دهی لب بالا تحت عنوان لیپ فلیپ ، رفع افتادگی ، اصلاح لبخند ، اصلاح لبخند لثه و ماریونت یا خطوط غم استفاده می شود.

بوتاکس لب در 15 دقیقه انجام شده و متقاضی ، بعد از آن می تواند روانه منزل خود شود. علاوه بر بوتاکس می توان از تزریق فیلر هم بصورت همزمان ، بهره برد و حجم لب ها را اضافه کرد.

تزریق بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای یا ماریونت
وقتیکه هنگام خندیدن لثه بالا بیشتر به چشم بیاید ، اصطلاحاً لبخند لثه ای می گویند و برای رفع این مشکل که جذابیت چندانی ندارد ، از بوتاکس اینجکشن می توان استفاده کرد.

با تزریق بوتاکس به عضلات بالایی که کارشان جمع کردن لب هنگام خندیدن است ، عضلات این ناحیه شل می شوند و با انقباض آن ها ، لبها موقع خندیدن کمتر به سمت بالا جمع می شوند و کاملاً لثه را پوشش می دهند.

تزریق بوتاکس در چانه
با بالا رفتن سن در ناحیه چانه ، چین و چروک ایجاد می شود که به آن اصطلاحاً چانه سنگفرشی یا پوست پرتقالی می گویند. ناهمواری ها و منافذ پوست ، بطور طبیعی زیاد می شوند و برای زیباتر بنظر رسیدن ، نیاز به تزریق در این ناحیه است.

تزریق بوتاکس در گردن
پوست گردن یکی از نواحی است که تحت تاثیر بالا رفتن سن دچار افتادگی می شود. با بالا رفتن سن ، پوست توانایی کلاژن سازی را از دست می دهد و چین و چروک روی آن می نشیند. با تزریق بوتاکس به گردن ، عضلات زیر پوست از کار می افتند و چین و چروک های این ناحیه بهبود می یابند و پوست سفت می شود.

کانتورینگ و زاویه سازی فک و صورت با تزریق بوتاکس

همچنین برای کانتورینگ و زاویه سازی یا مادلینگ صورت و فک ، از تزریق بوتاکس می توان بهره برد. این پروسیجر به این منظور باعث جوانسازی پوست ، از بین بردن غبغب و شکل دادن به صورت می شود.

شکل و فرم چهره بعد از تزریق بوتاکس ، مدل مثلثی می شود و این ساختار در دنیا طرفداران زیادی دارد. خانم ها و آقایان زیادی تمایل به بوتاکس کردن برای زاویه سازی صورت خود دارند. در این پروسه ، تناسب زاویه چانه ، فک ، گونه از جهات مختلف بررسی شده و بهترین حالت را انتخاب می کنند.

کاندیدای مناسب بوتاکس اینجکشن

این چنین تصور شده که تزریق بوتاکس بخاطر خاصیت جوانسازی ، فقط در افراد مسن انجام می شود ، در صورتیکه این روند را می توان در جوانان هم بکار برد.

کسانی که خطوط خفیفی دارند هم می توانند برا رفع آن ها از تزریق بوتاکس بهره ببرند. البته تاثیر گذاری این ترکیب ، در جوانان بخاطر کمتر بودن خطوط بالاتر از افراد مسنی است که چین و چروک و خطوط عمیق تری دارند. معمولاً تفاوت جنسیتی برای تزریق بوتاکس قائل نمی شوند و خانم ها و آقایان می توانند از این فرآیند استفاده کنند.

تزریق بوتاکس برای خانم های باردار خطرناک است؟

خانم های باردار نباید به این کار در دوره حاملگی خود تن بدهند ، چون ترکیبات مورد استفاده برای جنین خطر زا هستند.

اگر خانم باردار یا در حال اقدام به حاملگی هستید ، حتماً در مورد امکان تزریق بوتاکس و عوارض آن با پزشک خود مشورت کنید تا در صورتیکه خواستید چنین کاری بکنید ، طبق صلاحدید ایشان اقدام کنید.

مزایای بوتاکس

استفاده از بوتاکس دارای فواید فراوانی است که این روش را به یکی از راه‌حل‌های محبوب برای درمان و بهبود ظاهر زیبایی در سراسر جهان تبدیل کرده است. برخی از مزایای اصلی بوتاکس عبارت‌اند از:

 • بوتاکس به عنوان یک روش غیرتهاجمی شناخته می‌شود و هیچ خطرات جراحی‌های پوستی مانند جراحی برش و کشیدن پوست را ندارد.
 • برای تزریق بوتاکس، نیازی به استفاده از داروهای بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان یا مراکز زیبایی نیست.
 • درد تزریق بوتاکس نسبت به روش‌های دیگر زیبایی بسیار کمتر است.
 • هزینه بوتاکس نسبت به جراحی‌های پوستی بسیار کمتر است.
 • زمان نقاهت بعد از تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است.
 • مراقبت‌های لازم پس از تزریق بوتاکس بسیار ساده است.
 • نتایج و تأثیرات بوتاکس فوری پس از تزریق قابل مشاهده است و می‌تواند به مدت طولانی مداوم باقی بماند.

عوارض مختلف بوتاکس

تزریق بوتاکس همانند بسیاری از روش‌های زیبایی، ممکن است به عوارض مختلفی منجر شود. این عوارض احتمالی در همه افراد ظاهر نمی‌شوند ولی احتمال وقوع آن‌ها در یک درصد کمی از افراد وجود دارد.

با توجه به اینکه سم بوتولینوم یک ماده سمی و مضر است، استفاده نادرست می‌تواند به صدمات جبران‌ناپذیر و حتی مرگ افراد منجر شود.
اما این حوادث بسیار نادر است و با مراجعه به کلینیک‌های زیبایی معتبر و استفاده از برندهای با اعتبار بوتاکس، احتمال وقوع این عوارض به حداقل ممکن می‌رسد.

اگر علاقه‌مند به تزریق بوتاکس هستید و نگران عوارض احتمالی آن هستید، مناسب است با متخصصین پوست و مو مشورت کنید و از آن‌ها درباره برندهای معتبر این محصول و یا عوارض ممکن این روش جوان‌سازی پوست استفاده کنید.

موارد ممنوع برای تزریق بوتاکس

همواره برخی از افراد، با توجه به شرایط مختلف، اجازه استفاده از روش‌های زیبایی را ندارند. در مورد تزریق بوتاکس در پیشانی و سایر نواحی صورت، گردن و دیگر مناطق، باید توجه داشت که اگر شما در یکی از گروه‌های زیر قرار دارید، باید از این روش خودداری کنید:

 • افرادی که سابقه مشکلات قلبی و عروقی دارند.
 • افرادی که واکسن‌های مختلف را در کمتر از دو هفته گذشته دریافت کرده‌اند.
 • افرادی که سن آن‌ها کمتر از ۱۸ سال یا بیشتر از ۸۰ سال است.
 • مادرانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های عفونی و التهابی در ناحیه‌های مورد تزریق هستند.
 • افرادی که سیستم عصبی و عضلانی آن‌ها دچار اختلال است یا از بیماری‌هایی مانند ام‌اس رنج می‌برند.
 • افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند یا داروهای روان‌کننده خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که سیستم بدنی آن‌ها بسیار ضعیف است یا دچار عفونت شدید در بدن خود شده‌اند.

مدت زمان ماندگاری اثر بوتاکس

مدت زمانی که اثر تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک‌های صورت و گردن یا برای درمان مشکلاتی مانند تعریق بیش از حد، دوام می‌آورد، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به طور متوسط، اثرات تزریق سم بوتولینوم معمولاً از ۴ تا ۶ ماه ماندگار است. اما عوامل زیر می‌توانند در کاهش یا افزایش این مدت تأثیر بسزایی داشته باشند:

 • عمق چین و چروک
 • سن فرد
 • نوع پوست و میزان ترشح استیل کولین
دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی

دکتر جواد یزدانی یکی از برجسته‌ ترین جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی در تهران است. وی با سال ها تجربه در زمینه‌ جراحی‌ های پیچیده و درمان‌ های نوین ، به یکی از چهره‌های معتبر در این حوزه تبدیل شده است. دکتر یزدانی همواره دانش و مهارت‌ های خود را به‌ روز نگه می‌ دارد و به دلیل دقت و تعهدش به بیماران ، مورد تحسین و اعتماد بسیاری از آنان قرار گرفته است.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا
مونا
2 ماه قبل

سلام جناب دکتر آیا انجام زیاد بوتاکس ممکنه باعث حساسیت پوست بشه ؟

دکتر جواد یزدانی
مدیر
پاسخ به  مونا

در برخی موارد چنانچه از برند نامرغوب استفاده شود یا استعداد یا سابقه آلرژی وجود داشته باشد امکان واکنش حساسیتی وجود دارد

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا
مونا
2 ماه قبل

سلام جناب دکتر آیا انجام زیاد بوتاکس ممکنه باعث حساسیت پوست بشه ؟

دکتر جواد یزدانی
مدیر
پاسخ به  مونا

در برخی موارد چنانچه از برند نامرغوب استفاده شود یا استعداد یا سابقه آلرژی وجود داشته باشد امکان واکنش حساسیتی وجود دارد

جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: